הסכם חלוקת עיזבון בין יורשים

קיבלתם ירושה ואתם מתכננים להוציא צו ירושה או צו קיום צוואה?

כדאי לבדוק כדאיות להסכם חלוקת עיזבון בין היורשים, שיכול לחסוך הרבה כסף וכאב ראש. 


מהו הסכם חלוקת עיזבון בין יורשים? 

הסכם פנימי בין יורשים, אשר קובע חלוקה של עיזבון המוריש באופן שונה מהחלוקה שנקבעה בצוואה או בצוו הירושה. 

מה היתרונות של הסכם חלוקת עיזבון בין יורשים? 

יש להסכם חלוקת עיזבון בין יורשים יתרונות שנוגעים לפן המשפחתי/המשפטי, שכן הסכם חלוקת עיזבון בין יורשים מאפשר להסדיר נושאים שהמוריש לא טרח להסדיר מראש או שההסדרה של המוריש לוקה בחסר ו/או לא ברורה דיה כדי להוציא אותה לפועל. זה חשוב במיוחד כאשר הצוואה לא ערוכה באופן מקצועי, ולא מאפשרת מימוש שלה מול הרשויות. ויש להסכם חלוקת עיזבון בין יורשים יתרונות שנוגעים לפן המיסוי, והסכם כזה מהווה מכשיר חשוב לחלוקת רכוש בין היורשים תוך תכנון מס, שיכול לחסוך הרבה כסף ליורשים, שכן הוא מאפשר העברה של נכסי העיזבון בין היורשים לבין עצמם ללא תשלומי מס (אם יש הזרמה של הון חיצוני לעיזבון, אז משולמים מיסי נדל"ן באופן יחסי להון שהוזרם מחוץ לעיזבון).  

מתי אפשר לערוך הסכם חלוקת עיזבון בין יורשים? 

כדי ליהנות מהיתרונות של ההסכם ובעיקר מהאפשרות לבצע העברת נכסים בין היורשים ללא מסים, יש לערוך את ההסכם לפני שנעשתה החלוקה הראשונה של נכסי העיזבון בין היורשים (היינו לפני שהם ביצעו פעולות שאפשר להסיק מהם על ביצוע חלוקה של הנכסים). אפשר לערוך את ההסכם לפני הוצאת צו ירושה/צוו קיום צוואה, ואפשר לערוך אותו לאחר הוצאת צו ירושה/צו קיום צוואה. 

למה כדאי להתייעץ עוד טרם הוצאת צוו ירושה/קיום צוואה? 

אני מאד ממליצה לבדוק היתכנות להסכם חלוקת עיזבון בין יורשים עוד טרם הוצאת צו הירושה או צו קיום הצוואה, ממספר סיבות: 

  • סוף מעשה במחשבה תחילה. תכנון וחשיבה מראש פותחים אפשרויות לתכנונים יצירתיים, שלא תמיד אפשריים לאחר הוצאת הצוו.
  • ישנם מקרים שבהם הדרך היותר נכונה הנה הסתלקות מירושה (ולא הסכם חלוקת עיזבון בין יורשים) ואת ההסתלקות יש להסדיר טרם או בד בבד עם הגשת הבקשה לצו ירושה/צו קיום צוואה, ולא לאחריה.
  • על מנת שמיד עם קבלת הצוו, יהיה אפשר לרשום הזכויות לפי הצוו בצירוף ההסכם חלוקת עיזבון בין יורשים. יש לזכור שללא הכנת הסכם חלוקת עיזבון בין יורשים מראש, עם קבלת הצו יכול כל אחד מיורשים לרשום זכויות לפי הצוו שהתקבל, ובכך לטרפד את האפשרות להסכם חלוקת עיזבון בין יורשים (והרבה עושים זאת מתוך פזיזות וללא כל הבנה למשמעות של הדברים).

הוצאת צו ירושה טרם ייעוץ גררה חיוב מיותר של מס רכישה של כ 200,000 ₪  

מקרה שאני מטפלת בו כרגע הוא של זוג הורים מבוגר, שירשו עיזבון שכולל מזומן ודירה במרכז הארץ, הוציאו צוו ירושה, ופנו אליי מיד לאחר מכן בבקשה להעביר את הדירה שירשו לבנם, שכבר יש לו דירה משלו. אילו התייעצו עמי קודם הוצאת צו הירושה, הייתי מציעה להם להסתלק טרם הגשת הבקשה לצו ירושה לטובת בנם, ובכך לחסוך הן את הטרטור הכרוך בהעברה והן את מס הרכישה הכרוך בהעברת הדירה לבנם. 

דוגמא להסכם בין יורשים שהביא לחיסכון של מאות אלפי ₪  

יש לי הרבה מאד דוגמאות, אבל כדי לסבר את האוזן, אתן דוגמא מאחד התיקים שטיפלתי בהם: אמא הורישה 2 דירות לשתי בנותיה (כל אחת ירשה שני חצאי דירות) וכן סכום כסף מזומן. לבת הבכירה הייתה דירה משלה. לבת הצעירה לא הייתה דירה משלה, והיא הייתה זכאית לפטור אישי ממס שבח. לאחר ייעוץ ותכנון, הוסכם כי הבכורה תקבל את הדירה היותר זולה בשלמות  ואת עיקר המזומן, והצעירה תקבל את הדירה היותר יקרה בשלמותה וכן חלק קטן יותר במזומן. הדירה היקרה, שהיה עליה מס שבח של מאות אלפי ₪, נמכרה על ידי הבת הצעירה ללא תשלום מס שבח. לאור התכנון וההסכם בין יורשים, בוצעו 3 עסקאות נדל"ן [1/2 מהדירה הזולה שעברה מהצעירה לבכירה ללא תשלום מס, 1/2 מהדירה היקרה שעברה מהבכירה לצעירה ללא תשלום מס, והדירה היקרה שנמכרה ע"י הבת הצעירה בשלמות בפטור ממס שבח] ללא תשלומי מס בכלל (חיסכון משוער של כמה מאות אלפי ₪]. 

האם יש חסרונות בהסכם חלוקת עיזבון בין יורשים? 

למעט מיקרים של רשלנויות באופן התכנון והעריכה של הסכם חלוקת העיזבון בין היורשים, שהביאו לתקלות מס ו/או לתקלות אחרות בגינן הרשויות סירבו להוציא לפועל את ההסכם, אני לא מכירה חסרונות בהסכם חלוקת עיזבון בין יורשים. 

הפן הריגשי של הסכם בין יורשים  ו"סגירת חשבונות" 

לפעמים הדיונים, שמתנהלים לקראת ההסכם בין יורשים, מאפשרים "סגירת חשבונות" במובן החיובי של המילה, והרבה מאד דברים ורגשות שהודחקו, מקבלים ביטוי ובעיקר מענה אמיתי, ומאפשרים ריפוי של פצעים ישנים מאד. לעיתים, זו הזדמנות לתקן עוולות שההורים או בני משפחה אחרים עשו משך שנים בלא משים. מבחינתי, כאדם וכמגשרת הדבר שהכי חשוב לי בעריכת ההסכמים בין יורשים ובין בני משפחה בכלל, זה מתן ביטוי ומענה לרצון הטבעי לאמת ולהוגנות וכמובן לשלום בתוך המשפחה.