תכנון מס מקיף בהעברת נכסים והורשה

למה נדרש כיום תכנון מס מקיף בהעברת נכסים ו/או הורשה?

בשל מסי הנדל"ן העצומים שחלים על נכסים ובעיקר בשל החיסכון העצום במסים שניתן להשיג בתכנון מראש ובהיערכות מתאימה.
עד 31/12/2013 רוב נכסי הנדל"ן נמכרו בפטור ממס שבח (פטור מלא במכירה של אחת ל 4 שנים), וכל נושא תכנון המס בהעברת נכסים והורשה לא זכה להתייחסות מיוחדת. מאז 1/1/2014 נערכה רפורמה מקיפה ביותר בתחום מסי המקרקעין, בוטל הפטור ממס שבח אחת ל 4 שנים, ומסי הנדל"ן הפכו למשמעותיים ביותר.

כיום, כל מי שאינו בסטטוס של דירת יחיד, נאלץ לשלם בכל מכירה ו/או רכישה של נכס נדל"ן סכומי מס עצומים הכוללים מס שבח בשיעורים משתנים, וכן מס רכישה של  של 8% ברכישת דירת מגורים. 

הנתון שרוב הציבור אינו מודע אליו הוא שמסי השבח על הנדל"ן המשפחתי אינם נעלמים בעת ההורשה, ובעצם מועברים ליורשים.
לפיכך, מי שלא יבצע תכנון מס נכון וייערך נכון – צפוי לשלם סכומי מס, שנעים כיום בין עשרות אלפי ש"ח לבין מאות אלפי ש"ח. לאחרונה היו במשרדינו מקרים שמסי הנדל"ן על הרכוש המשפחתי אף חצו את הרף של מיליון ש"ח.

מתי יחולו המסים?

  1. במועד מכירת הדירה/הדירות (בין על ידי בעלי הנכסים ובין על ידי היורשים שקיבלו אותם בירושה). מדובר על תשלום מסי שבח שהולכים וגדלים מידי שנה בשנה.  
  2. במועד החלפת דירה אחת באחרת. לדוגמא – מכירת בית המגורים והחלפתו בדירה אחרת תייצר תשלומי מס שבח ורכישה שנעים בין עשרות אלפי ש"ח לבין מאות אלפי ₪ ואף למעלה מכך. 
  3. במועד ביצוע עסקאות בדירות הפרטיות של מקבל הירושה. דירת הירושה עשויה להפוך את היורש למרובה דירות, ולייצר חיובי מס עצומים בכל הקשור לדירה הפרטית שלו, שנרכשה עוד טרם הירושה. 
  4. בכל תקופת השכירות של הנכס – ע"פ חוק דמי שכירות מעל התקרה הקבועה בחוק מחויבים בתשלום מס על השכרת דירות.

מה ניתן לעשות? 

תכנון נכון בהעברת נכסים ו/או הורשה יכול במקרים מסוימים לצמצם מאד את המסים החלים על נכסי הנדל"ן המשפחתיים, ואף להביא למצב ללא חבויות מס בכלל. 

בדיקת חבויות המס הקיימות על נכסי הנדל"ן, ובחינת האפשרויות השונות אפשרית רק במסגרת פגישת ייעוץ מקיפה. 

מעוניינים לבדוק מה חבויות המס הקיימות על הנדל"ן המשפחתי, והאם ישנן דרכים חוקיות להפחתת חבויות המס שלכם? מוזמנים ליצור איתנו קשר