אז מי בכלל צריך צוואה ומתי היא כל כך חשובה לשמירה על הרכוש ועל שלום המשפחה?


אז מי בכלל צריך צוואה ומתי היא כל כך חשובה לשמירה על הרכוש ועל שלום המשפחה?

מי בכלל צריך צוואה?

כל מי שברירת המחדל שקבועה בחוק הירושה לא מתאימה לו, ומבקש שרכושו יחולק לאחר אריכות ימיו בהתאם לרצונו – צריך לערוך צוואה.

מהי ברירת המחדל שקבועה בחוק הירושה למי שלא ערך צוואה? 

ברירת המחדל משתנה לפי המצב האישי. נתייחס כאן לשלושת המצבים הנפוצים ביותר:

 • מי שנמצא/ת בזוגיות והורה לילדים, רכושו יתחלק כך שבן/בת הזוג (לרבות ידוע/ה בציבור) יקבל/תקבל מחצית מהרכוש, והילדים יקבלו את המחצית האחרת בחלוקה שווה ביניהם.

 • בד"כ ברירת מחדל זו תגרור אחריה שבן/בת הזוג יוותרו עם 3/4 מכלל הרכוש המשותף של בני הזוג, והילדים עם 1/4 מכלל הרכוש המשותף של בני הזוג. לפיכך, מי שמעוניין שמלוא הרכוש יגיע תחילה לבן/בת הזוג ורק לאחר מכן יגיע לילדים – לא יכול להסתפק בחוק הירושה ונדרש לערוך צוואה מסוג צוואה הדדית [צוואה הדדית הנו שילוב משפטי של חוזה משפטי בין בני הזוג ביחד עם צוואה].

 • אדם שלא נמצא בזוגיות ויש לו ילדים - רכושו יתחלק בין ילדיו בחלקים שווים ביניהם.

 • אדם שלא נמצא בזוגיות ואין לו ילדים – רכושו יתחלק בין הוריו, ואם אין לו הורים אז בין הצאצאים של הוריו. 

אם כך – לאילו אנשים מומלץ מאד לערוך צוואה כדי לשמור על הרכוש ועל שלום המשפחה? 

 • לאנשים שרוצים להבטיח שהחלוקה של הרכוש תהיה כזו, שתחילה בן/בת הזוג ירשו אותם, ורק לאחר פטירת בן/בת הזוג - הרכוש יעבור לילדים.

 • רוב הזוגות, שעורכים צוואות הדדיות, עושים זאת לאור רצונם להבטיח מצד אחד את העצמאות של בן/בת הזוג שנותר לאחר פטירתם ולוודא שאף אחד מהילדים לא יוכל לתבוע פירוק שיתוף ברכוש כל עוד בן/בת הזוג בחיים, ומצד שני להבטיח שלאחר פטירת בן/בת הזוג הרכוש יגיע לילדים המשותפים.

 • לאנשים שמעוניינים להגן על הרכוש ולהבטיח שהרכוש שהם מורישים, אכן יישמר ליורשיהם, ולא יזלוג החוצה לצדדים שלישיים [כגון בן/ת זוג, מאהב/ת, מטפל/ת או אנשים אחרים שעשויים להתלבש על הרכוש/ירושה, ולגזול נתחים משמעותיים].

 • זו הסיבה העיקרית שבגינה מומלץ לרוב האנשים לערוך צוואה, ואין דרך טובה מצוואה להבטיח שהרכוש גם יגיע ליורשים וגם יישמר אצל היורשים במהלך נסיבות החיים המשתנות. 

 • לאנשים שהחלוקה לפי ברירת המחדל של חוק הירושה לא מתאימה להם מסיבה כזו או אחרת, ומבקשים חלוקה אחרת.

 • לאנשים שהמצב המשפחתי שלהם מורכב, והותרת המצב כמות שהוא ללא צוואה מפורשת, עשויה להוליד מחלוקות ופרשנויות שונות שעשויים לגרור את היקרים להם לסכסוכים משפטיים שעשויים להתארך שנים ולזרוע הרס כלכלי ומשפחתי רב. 

 

מי יכול לערוך צוואה?

לכאורה - כל אחד יכול לערוך צוואה, אולם המורכבות של חוק הירושה, והחשיבות של כתיבת צוואה ברורה, שמשקפת באמת את רצון של המצווה, מביאה בחשבון נסיבות שרוב המצווים כלל לא חושבים עליהם, חסינה מפני התנגדויות והתקפות בבית המשפט וגם אכיפה מול הרשויות השונות, מחייבת ניסיון והבנה לא רק בכתיבת צוואות מקצועיות, אלא גם במימושן ואכיפתן של צוואות.

סכסוכי ירושה בשל כתיבת צוואה לא מקצועית הנם נפוצים ביותר, ובתי המשפט למשפחה ובתי הדין מלאים בתיקים והתדיינויות, שנמשכים שנים ארוכות ומפרקים משפחות, בשל אי הסדרה נכונה וחוסר מקצועיות מצד אלו שערכו את הצוואות.   

לכל אלו נוסף נושא תכנון המס בהורשה, שהפך לנושא חיוני כשלעצמו לאור העובדה שהחל מתאריך 1.1.2014 כל מי שיוריש יותר מדירה אחת, צפוי להוריש ביחד עם הדירות גם מסי נדל"ן, שינועו בין עשרות למאות אלפי ₪ ומעלה.

מלבד חלוקה של הרכוש בדיוק לפי רצון המוריש - מה הערך המוסף שניתן להשיג באמצעות עריכת צוואה? 

 • הגנה על הרכוש ושמירתו בתוך המשפחה. לא תמיד מספיק להוריש רכוש, אלא נדרשת גם הגנה על הרכוש מפני נסיבות החיים המשתנות [נישואין שניה, פרידה וכו']. הגנה כזו אפשרית רק באמצעות הוספת תנאים וחיובי יורש בתוך הצוואה שמוודאים, כי הרכוש יישמר של היורש, ולא יזלוג החוצה גם במצבי החיים המשתנים.
 •  
 • מדובר בעולם שלם של הגנות משפטיות, שנותנות מענה להרבה מאד פחדים וחששות שיש לאנשים [כגון מה יהיה אם היורש יתגרש/יינשא וכו'], וישנם פתרונות משפטיים שמוטמעים בתוך הצוואה, שיכולים להפיג את החששות הנ"ל. 

 • תכנוני מס בהורשה. כפי שציינתי כבר - כל מי שהנו בעלים של יותר מדירה אחת צפוי להוריש ביחד עם הנכסים גם מסים בסכומים שנעים בין עשרות למאות אלפי ₪. תכנון הורשה נכון יכול לחסוך ליורשים סכומי עתק של מסי נדל"ן, והדבר אפשרי רק במסגרת תכנון הורשה נכון שבד"כ מגובה בצוואה מקצועית מתאימה.

מתי נכון לערוך צוואה?

מאחר ואף אדם אינו יודע מה צופן העתיד ומתי יבוא עת פקודתו – נכון להמליץ לכל אדם שהנו בעל רכוש ואינו מעונין בברירת המחדל של חוק הירושה לערוך צוואה באופן מיידי.

יחד עם זאת, ברור, כי ההמלצה תקפה במיוחד לאנשים בגיל השלישי או לכאלו הנמצאים במצב אישי או משפחתי, שמחייב עריכת סדר משפטי ומשפחתי ויצירת וודאות.   

אם תכנים בנושאי נדל"ן מיסוי נדל"ן ודיני משפחה וירושה מעניינים אתכם – מוזמנים לסמן לייק בדף הפייסבוק, וכמובן גם להצטרף לרשימת התפוצה, ולקבל לפני כולם כתבות וטיפים בנושאים, שכל אחד צריך לדעת.