רות אלדן אורנשטיין משרדי עורכי דין נוטריון וגישור - ייפוי כוח מתמשך

08-9718725

יפוי כוח מתמשך - הדרך היחידה שתבטיח לך שמירה על כבודך ורצונך במצב של אי כשירות


ייפוי כוח מתמשך – לעשות היום כדי להבטיח את המחר
 

אם במקרה חלילה של אי כשירות - את/ה מעונין להבטיח לעצמך טיפול 
 • בדיוק כמו שאת/ה רוצה ולפי ההוראות שלך
 • בדיוק על ידי מי שאת/ה רוצה
 • ללא צורך בפנייה לבית משפט, ובהגשת דו"חות קבועים לבית משפט
 • ללא סכנה שימנו לך אפוטרופוס בניגוד לרצונך ו/או במי שאינך מעונין בו [כגון עורך דין שאינך מכיר או חברה חיצונית שממונה כאפוטרופוס באמצעות מינוי של בית משפט].
 • ללא בירוקרטיה ארוכה ומתישה שעשויה לא רק לפגוע בטיפול בך, אלא גם להטריח מאד את קרוביך ואת המטפלים בך.
 • למנוע מראש אפשרות למחלוקות ולסכסוכים בין הקרובים ובני המשפחה שלך. 
אזי את/ה חייב/ת לערוך ייפוי כוח מתמשך. 

 

מהפכה חוקית וחברתית


התארכות תוחלת החיים והצורך בשמירה על כבוד האדם וחירותו – הובילו למהפכה חוקית, ולתיקון דרמטי של חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, כך שלראשונה בשנת 2017 ניתנה לכל אדם בגיר האפשרות להבטיח משפטית את הטיפול בגופו, בריאותו ורכושו במקרה חלילה של אובדן כשירות. 

עד לתיקון זה - לא הייתה לאדם כל יכולת להחליט לגבי הטיפול בו במקרה של חוסר כשירות, והוא היה נתון לחלוטין לחסדי אחרים. אם חלילה היה מגיע לאי כושר - בני משפחתו היו צריכים לפנות לבית משפט בבקשה למינוי אפוטרופוס, על הטירטור והבירוקרטיה הכרוכה בעניין [והמחלוקות שלא פעם מתעוררות במקרה כזה]. 

ייפוי הכוח המתמשך הוא מסמך משפטי חדשני המאפשר לכל אדם מעל גיל 18, להימנע במקרה של אי כשירות מהצורך במינוי אפוטרופוס, ולקבוע בעצמו כיצד, ועל ידי מי יטופלו ענייניו בעתיד, ככל ולא יוכל לטפל בכך בעצמו, וזאת בתנאי שהוא מבין במועד עריכת יפוי הכוח את המשמעות, המטרות והתוצאות של מתן ייפוי הכוח המתמשך. 

לפיכך, הכנת ייפוי הכוח והפקדתו במשרד המשפטים אפשריים רק בשעה, שמייפה הכוח צלול וכשיר לכך, ומחייבים היערכות מתאימה מבעוד מועד.
 

 

מדוע שינוי החקיקה כ"כ דרמטי, ומהם היתרונות שלו?

 
 
1. ביטחון ושקט נפשי 

פעם ראשונה ניתנת לאדם בגיר האפשרות לקבוע בעצמו על ידי מי ואיך יטופל במקרה חלילה של אי כשירות.

ייפוי כוח מתמשך הנו המסמך המשפטי היחידי, שמאפשר לאדם לקבוע לא רק כיצד יטופל בכל הקשור לגופו, בריאותו ורכושו במקרה חלילה של אי כושר, אלא גם בידי מי יטופל [ניתן לבחור מיופה כוח אחד או יותר], והאם מלבד מיופה הכוח ישנם עוד גורמים אותם הוא מבקש ליידע בכל הקשור לטיפול בגופו ו/או בריאותו ו/או רכושו.

לא עוד הסתמכות כללית ותקווה שתטופל בצורה הטובה ביותר  – אלא מסמך משפטי מסודר, המעניק למייפה הכוח את השליטה, הביטחון והשקט הנפשי, כי הוא יטופל בדיוק לפי רצונותיו והוראותיו גם במקרה ויהיה נזקק ותלוי באחרים.  
 
2.  חיסכון בכסף, בירוקרטיה וזמן

עריכת ייפוי כוח מתמשך לא רק מאפשרת לאדם  לשלוט בגורלו, אלא גם חוסכת מבני משפחתו וקרוביו את הכסף, הטרחה והזמן הכרוכים בהגשת בקשה למינוי אפוטרופוס, שכן במצב המשפטי הנוכחי, וללא הכנה מראש של ייפוי כוח מתמשך – מינוי אפוטרופוס בידי בית משפט הנו ההליך הנדרש במקרה של טיפול בענייניו של מי שאינו כשיר לעשות זאת בעצמו.

ללא ייפוי כוח מתמשך – אפילו הוצאת כסף למחייה שוטפת מחשבונו של מי שאיבד כשירות  - כרוכה לעיתים בפנייה לבית המשפט, בקבלת הסכמה של בית המשפט להוצאת הכספים ובהגשת דו"חות שוטפים לבית המשפט לצורך מתן דין וחשבון.

ייפוי כוח מתמשך מאפשר למיופה הכוח להמשיך ולהתנהל כרצונו של מייפה הכוח ללא טרחה מיותרת, וללא המתנה מורטת עצבים להכרעות של בית המשפט כדי לבצע פעולות בסיסיות בשמו של מייפה הכוח.
 
3.  שמירה על שלום המשפחה ומניעת סכסוכים

הסדרה מפורטת של מייפה הכוח מבעוד מועד ועל פי רצונו המפורש, המעוגנת במסמך משפטי מחייב, מונעת מבני משפחתו וקרוביו את עוגמת הנפש, ההתלבטויות והמחלוקות, שעשויים להתעורר ביניהם במקרה של צורך בקבלת החלטות כזו או אחרת הנוגעת לגופו, רכושו או בריאותו של מייפה הכוח.

מטיבם של דברים לא כל בני המשפחה מסכימים תמיד על הטיפול הנכון בבן המשפחה, שאיבד את כושרו, ובמצב של דחק ומצוקה – קל מאד להיגרר למחלוקות וסכסוכים משפחתיים כואבים.

יפוי הכוח גם מונע מחלוקות בנושאים כספיים, שכן לאופן הטיפול בגופו וברכושו של מייפה הכוח יש לעיתים השלכות כספיות, דבר אשר מעורר לא פעם סכסוכים קשים בתוך המשפחה. יפוי הכוח מסדיר נושאים אלו, ובכך מונע מראש את הסכסוכים העתידיים שעלולים להתעורר בין בני המשפחה. 

הוראות מסודרות ובעלות תוקף משפטי מחייב של מייפה הכוח מייתרות את הצורך בקבלת הסכמה של אחרים, ומאפשרת התנהלות מהירה ויעילה התואמת בדיוק את רצונו של מייפה הכוח.  
 

השלבים בהכנת ייפוי כוח מתמשך


מרגע שאדם החליט לערוך ייפוי כוח מתמשך, מתבצע ההליך בהתאם לשלבים הבאים:
 1. בחירת עורך דין, שהוסמך לכך על ידי משרד המשפטים [מדובר בהסמכה מיוחדת בנושא ייפוי כוח מתמשך].  ניתן לחתום על ייפוי כוח מתמשך רק בפני עורך דין, שהוסמך לכך ע"י משרד המשפטים, ורק עורך דין המוסמך רשאי גם להפקידו במשרד המשפטים. מלבד ההסמכה, מומלץ לבחור עורך דין בעל וותק וניסיון בתחום דיני המשפחה, כאשר לעיתים גם התמחות בסוג הנכסים העיקרי, שיש למייפה הכוח חשובה ומועילה לעניין [כך למשל מייפה כוח שהנו בעלים של נדל"ן רצוי שיבחר בעורך דין המתמצה בתחום הנדל"ן, ומייפה כוח שהנו בעלים של חברות – רצוי שיבחר עורך דין המבין ומתמצה בדיני חברות וכדומה].
 2. קביעת פגישת ייעוץ עם עורך הדין במטרה לקבל הסבר והדרכה לגבי עיקרי הוראות החוק, ולגבי האפשרויות הפתוחות בפני מייפה הכוח לאור הוראות החוק.
 3. קבלת החלטות באשר לזהות מיופה הכוח או מספר מיופי הכוח שברצונו מייפה הכוח למנות לגופו, בריאותו ורכושו, וכן בכל יתר הנושאים העומדים על הפרק.
 4. הכנה של ייפוי הכוח המתמשך בסיוע של עורך הדין, וחתימה על ייפוי הכוח המתמשך בפני עורך הדין המוסמך לכך [על המסמך חותמים מספר אנשים:
  1. האדם שערך את יפוי הכוח.
  2. כל אחד ממיופי הכוח שמתחייבים לקבל על עצמם את הוראות יפוי הכוח.
  3. עורך הדין שסייע בהכנת יפוי הכוח ומאשר כי יפוי הכוח נערך בהתאם להוראות הדין.
 5. הפקדה של ייפוי הכוח המתמשך במשרד המשפטים על ידי עורך הדין המוסמך לכך.
 6. קבלת אישור רשמי ממשרד המשפטים, כי ייפוי הכוח המתמשך הופקד כדין.
 

ייפוי כוח מתמשך - הזדמנות לביטחון ושקט נפשי ולהסדרה של כל הנושאים המשפטיים


במסגרת הליווי המשפטי של הכנת ייפוי הכוח המתמשך, מומלץ מאד ליתן את הדעת גם הנושאים הבאים:
 • בדיקת הרישום של נכסים במרשמים הרלבנטיים, והסדרת הרישום ככל שטרם נעשה.
 • הכנת הסכמים בתחום יחסי הממון – ככל שיש בכך צורך למניעת אי הבנות או סכסוכים עתידיים.
 • הסדרת נושא ההורשה והכנת צוואה/צוואות הדדיות.
 • התייחסות לנושאי מיסוי מקרקעין (חיוני למי שהנו בעלים של יותר מדירה אחת).
הכנת ייפוי כוח מתמשך הנה הזדמנות לבדוק ולערוך סדר בכל הנושאים המשפטיים של הלקוח באופן שייתן ללקוח את הביטחון והשקט הנפשי, שמלוא ענייניו מטופלים ומוסדרים על הצד הטוב ביותר.