רות אלדן אורנשטיין משרדי עורכי דין נוטריון וגישור - מתכנן להוריש יותר מדירה אחת? עצור! רשות המס תקבל חלק נכבד

08-9718725

מתכננים להוריש יותר מדירה אחת?
אתם עשויים להוריש ליורשים ביחד עם הדירות מיסי שבח הנעים בין עשרות למאות אלפי ש"ח.


יש לכם יותר מדירת מגורים אחת? אם כן - דעו לכם שביחד עם דירות המגורים שאתם מתכננים להוריש ליורשים שלכם, תורישו להם גם מיסי שבח נכבדים מאד (אלא אם כן תתכננו את ההורשה נכון ותצמצמו את המסים). 

מרבית האנשים אינם מודעים לכך, שאם הם מורישים לילדים יותר מדירת מגורים אחת, הם מורישים להם את מיסי השבח החלים על מכירת הדירות שירשו, ונעים בין עשרות אלפי ש"ח למאות אלפי ש"ח. 

עד לתאריך 31/12/2013 היורשים נהגו להימלט ממסי השבח באמצעות המתנה ומכירה פעם בארבע שנים באמצעות שימוש בפטור ממס שבח (במכירה אחת לארבע שנים), שהיה קיים בסעיף 49 ב (1) לחוק מיסוי מקרקעין. 

החל מיום 1/1/2014 הפטור במכירה של פעם בארבע שנים בוטל, ואין עוד דרך למכור את הדירות שהתקבלו בירושה מבלי לשלם עליהם מסי שבח. הדבר מקבל משנה תוקף לאור העובדה שברוב המקרים מדובר בנכסים שנרכשו בסכומים נמוכים ושווים עלה מאד במשך השנים, ולכן מס השבח שיש לשלם בעת מכירתם מגיע לסכומים משמעותיים. 

מאחר ורוב האנשים כלל אינם מודעים לשינויים שחלו בחוק מיסוי מקרקעין ביום 1/1/2014 ולסכומי מס השבח העצומים, שהולכים וצוברים תאוצה ככל שחולפות השנים, יותר ויותר יורשים עומדים לגלות שיחד עם הדירות הם יורשים גם מיסים עצומים.

בגלל חישוב המס הליניארי (לקריאה בדבר אופן חישוב מס  השבח ומהו השבח הליניארי) סכומי מס השבח גדלים משנה לשנה, ואם מחירי הנדל"ן יישארו כמות שהם או אף ימשיכו לעלות, סכומי המס צפויים להגיע בעוד מספר שנים לסכומי עתק. 

מאמר שלי, שהתפרסם בכלכליסט במאי 2015 ושכותרתו "כמה ישלם יורש של יותר מדירה אחת" נותן סקירה קצרה על העניין. 

בנוסף למסי השבח שיורשים עשויים לשלם על מכירת דירות הירושה שקיבלו מהוריהם, הירושה עשויה להשפיע מהותית גם על המיסוי של הדירה הפרטית שלהם - אותה רכשו ללא קשר לירושה - ולגרום לכך שיחולו מס שבח ורכישה גם במסגרת מכירת/רכישת נכסים פרטיים, שלהם, שכלל אינם קשורים לירושה. 
 

 

אז מה עושים כדי לחסוך את מיסי השבח ?


ייעוץ והיערכות נכונה יכולים לשנות את התמונה לחלוטין. יש לא מעט אפשרויות להקטין או למנוע לחלוטין את מיסי השבח במיוחד כאשר מתכננים נכון את העברה לדור הבא ו/או ההורשה.

על מנת לבחון אילו חלופות באות בחשבון ואיזו חלופה מתאימה לכל אדם ולכל משפחה, יש להתייעץ עם מי שמבין בתחום ולקבל ממנו הסבר לחלופות השונות ולמשמעויות שלהן.

להמחשה של האפשרויות השונות אתם מוזמנים לקרוא מספר דוגמאות של אפשרויות לחיסכון מס.

בד"כ רצוי לבדוק מהם מיסי השבח הצפויים, מה החלופות העומדות על הפרק ועלותן, ולאחר מכן מה חיסכון המס הצפוי בכל חלופה. במסגרת הייעוץ אנו עורכים מספר סימולציות וחישובי מס אפשריים. בד"כ מרגע שאנשים רואים את המספרים ואת החלופות האפשרויות, הם נוטים לבדם לקבל את החלופה המתאימה להם.