רות אלדן אורנשטיין משרדי עורכי דין נוטריון וגישור - אפשרויות לחיסכון מס לבעלי דירת השקעה, החל מ- 2014

08-9718725

הרפורמה למיסוי של בעלי הדירות להשקעה, שהחלה בשנת 2014 - נותנת את אותותיה.

הרפורמה בנויה כך שככל שמתרחקים משנת 2014 מיסי השבח עולים בהדרגה. כיום, רוב משקיעי הנדל"ן משלמים במכירה מסי שבח בשווי עשרות אלפי ש"ח, אך בשל אופן חישוב מס השבח הליניארי, שנכנס לתוקפו ב 2014 הם צפויים לעלות משנה לשנה ולהגיע לסכומים משמעותיים ביותר. 

אם אתם בעלי דירה להשקעה או מתכננים לרכוש דירה להשקעה, מומלץ לכם מאד להבין את משטר המס החדש החל משנת 2014 על בעלים של יותר מדירה אחת ולקרוא מספר דוגמאות הממחישות את החשיבות של ייעוץ, היערכות מראש ותכנון מס נכון.

מומלץ לכל בעלי הדירות להשקעה לקבל ייעוץ מחודש בהתאם לרפורמה לחוק ולפסיקה העדכניים ולהיערך בהתאם.  

ייעוץ זה חשוב וקריטי במיוחד טרם תכנון העברה/הורשה לדור ההמשך וזאת לאור מיסי השבח הכבדים שעשויים לחול על יורשים, שלהוריהם הייתה יותר מדירה אחת.

מובהר, כי ירושה מהורים שהייתה להם יותר מדירת מגורים אחת, עשויה לשנות את הסטטוס של היורש לסטטוס של "מרובה דירות", ולגרום לכך שעל היורשים יחולו מסי שבח הן במכירת דירות המגורים שירשו, והן בעת מכירת או רכישת נכסים הפרטיים של היורשים, שכלל אינם קשורים לירושה. 

מידי יום ביומו, אני נוכחת לגלות שלקוחותיי ואנשים בכלל, אינם מודעים למיסים העשויים לחול עליהם במכירה ו/או הורשה, ושפגישת ייעוץ של כשעה, יכולה לחסוך סכומים, שלחסוך אותם באמצעות עבודה לוקח שנים. אני נדהמת לגלות במשרדי, עד כמה רוב האנשים כלל אינם מודעים לשינויים שחלו בנושאי המס ברפורמה שנכנסה לתוקף בתחילת 2014 ואינם נערכים לחיסכון אפשרי.  
כמו ברוב השקעות הנדל"ן ובכל תכנון טוב לעתיד – יש לבדוק, לחשוב שנים קדימה ולהיערך מראש. תכנוני המס מתאימים רק לאנשים שמבינים ויודעים, כי כדי להרוויח בהמשך או כדי ליהנות מפטור ממסים בעוד מספר שנים צריך לחשוב ולתכנן כבר עכשיו. 

כמובן שמלבד שיקולי מיסוי המקרקעין, ישנם גם שיקולים אחרים הנובעים מהיחסים המשפחתיים, מחששות שיש לבני המשפחה מצדדים שלישיים וכדומה. לרוב, גם לאלו ניתן למצוא פתרונות ולעיתים קרובות אנו מוצאים פיתרונות די פשוטים גם לנושאים אלו.

תכנוני מס נוספים ומשמעותיים יכולים להיעשות גם באמצעות עריכת צוואות והסכמי ממון וכלים משפטיים מגוונים, אולם נותיר עניין זה למאמר נפרד.  

תכנוני מס למי שהנם בסטטוס של "מרובה דירות"

רק כדי לסבר את האוזן להלן מספר דוגמאות ואפשרויות פעולות למי שברשותו דירה להשקעה או מתכנן לרכוש דירה להשקעה :

הדוגמאות הנ"ל הנן רק חלק קטן מייעוץ והיערכות נכונה, שיכולים לחסוך סכומי מס עצומים. 
 
אזהרה: כל האמור לעיל ובדוגמאות השונות הנו אך ורק לשם המחשה והבהרת חשיבות ייעוץ ותכנון מיסוי המקרקעין.
אין בשום פנים ואופן להסתמך על האמור במאמרים ובאתר לביצוע תכנוני מס ו/או עסקאות נדל"ן. אין לבצע תכנון מס ו/או עסקת נדל"ן ללא ליווי מסודר של עורך דין המתמחה במיסוי מקרקעין, הבודק כל מקרה לגופו ומבצע אך ורק תכנוני מס לגיטימיים ותוך הבהרת ההשלכות המלאות של כל פעולה ופעולה.